Casus Program

Casus Program
Casus Program

Yazılım teknolojisinin geliştirmiş olduğu casus program, yüklendiği cihazlara ait bir takım bilgilerin farklı kişilere aktarılmasını sağlamaktadır. Bu programlar, farklı elektronik cihazlar üzerinde kullanılmakta ve özelliklerine bağlı olarak farklı bilgileri sağlamaktadır. Yani casus programların farklı çeşitleri bulunur.

Casus yazılım da denilen bu programların kullanıldıkları cihazlar arasında ilk sırayı akıllı telefonlar alır. Bu telefonlara kısa sürede kurulan programlar, aktif hale geçtikten hemen sonra bağlı bulundukları panele bilgileri göndermeye başlar. Bu sayede telefon yapan kişiye ait önemli veriler elde edilmiş olur.

İnsanlar kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak söz konusu programlardan uygun olanları tercih edebilir. Fakat burada bilinmesi gereken bazı küçük detaylar vardır. Eğer casus yazılım telefonlar için alınacaksa, sadece Android işletim sistemine sahip telefonlara yüklenebildiklerinin bilinmesi gerekiyor. Özellikle iPhone ve diğer sistemlere sahip telefonlar için alınmamalıdır.

Casus Program Neler Yapar?

Casus programın tanımı yapılırken ne işe yaradığı da basit olarak anlatılmıştır. Fakat bu programların yapabildiklerinin çok daha derinlemesine ele alınması, casus program kullanımının neler kazandıracağını anlama açısından faydalı olacaktır. Özellikle telefonlarda son derece etkili olan bu programlar, telefon takip programı adı ile de bilinmektedir. Programın yapabilecekler şunlardır:

  • Telefonda yapılan bütün sesli görüşmeleri dinleme ve kaydetme.
  • Mobil uygulamalar üzerinden yapılan sesli ve görüntülü aramaları dinleme ve kaydetme.
  • Telefon ekranını canlı olarak izleme ve yapılan işlemleri görme.
  • SMS ve mobil uygulama yazışmalarına erişebilme.
  • GPS kullanarak telefonun konumunu tam olarak belirleme.
  • İnternet geçmişine erişme.

Casus program tarafından yapılabileceklerin bir kısmı bu şekildedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, programın yapabilecekleri, telefonun özellikleriyle doğrudan ilgilidir. Örneğin içerisinde GPS bulunmayan bir cihazın konumu bulunamaz. Bu program, telefonu tam olarak kontrol etmekte ve özelliklerini kullanarak insanlara bir takım bilgiler sağlamaktadır.

Casus Program Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Bu programlar, kullanıldıkları cihazlar üzerinde tam bir hakimiyet sağlamaktadır. Fakat bunun için söz konusu cihazlara programın uygun bir şekilde kurulumunun yapılması gerekiyor. Bu noktada sıkıntı yaşamamak için kurulum videoları izlenebilir.

Programın özellikleri dikkate alındığında insanların güvenlik kaygılarını giderecek yapıda olduğu fark edilmektedir. Örnek vermek gerekirse insanlar çocuklarının telefonda neler yaptığını öğrenmek ve yanlış bir şeyler yapmasını engellemek için bu programı kullanabilir. Buna bağlı olarak yetişkin olan herkesin kullanabileceği bir program olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Casus Program İllegal Mi?

Programın özelliklerini gören insanlar, casus program yasal mı, illegal mi tarzında sorular sormaktadır. Söz konusu soruların cevabı, programın nasıl kullanılacağı ile ilgilidir. Bunun haricinde telefon takip programı, lisanslı olarak satılmaktadır. Yani satışında herhangi bir engel yoktur.

Bu program yukarıda bahsedildiği gibi güvenlik amacıyla kullanılırsa herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Fakat illegal amaçlar için kullanılırsa ortaya çıkacak olan problemin sorumluluğu kullanıcılara aittir.