Casus Yazılım

Casus Yazılım
Casus Yazılım

Yazılımların insan hayatındaki yeri her geçen gün artmaktadır ve insan hayatını genel olarak kolaylaştırdıkları söylenebilirler. Buna bağlı olarak yazılım geliştirme çabaları halen devam etmektedir. Bu çabaların bir sonucu olarak ortaya çıkan casus yazılım, adından da anlaşılacağı gibi casusluk noktasında iş görmektedir. Cep telefonlarına yüklenen bu yazılım, telefonların casus telefon olmasına neden olmakta ve bu telefonlar üzerinden bir takım bilgileri elde etmektedir.

Casus yazılımların kullanımlarındaki temel amaç güvenliktir. Şöyle ki; insanlar sevdiklerinin telefonda kimlerle görüştüğünü takip ederek, yanlış yola girmelerini fark ettirmeden engellemeyebilir. Bu bazen çocuklar bazen eş, bazen de farklı kişi ya da kişiler olabilir. Bunun dışında da farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Kullanım amacı ve sorumluluğu bundan dolayı tamamen kişilerin kendisine aittir.

Casus Yazılım ve Genel Özellikleri

Telefonların uzaktan kontrol edilmesi ve bu sayede bir takım bilgilerin elde edilmesini sağlayan casus yazılım, sahip olduğu özellikler ile insanların bu alandaki bütün beklentilerini tam olarak karşılamaktadır. Bu yazılım kullanılmadan önce bilinmesi gereken bir takım hususlar vardır ve bunların başında kurulum gelmektedir. Bu yazılım sadece Android işletim sistemine sahip olan telefonlara kurulabilmektedir. Yani iPhone marka cep telefonlarına ve diğer işletim sistemlerine sahip telefonlara kurulması mümkün değildir. Bu yazılımı satın alırken bu hususa dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bazı dolandırıcılar iPhone üzerinde de çalıştığını iddia etmektedir. Bu doğru değildir ve insanların buna göre hareket etmesi gerekir.

Bu yazılımların kurulması yaklaşık olarak 3 dakika sürmektedir. Uzaktan kurulumu yapılamamaktadır. Yani SMS ve arama ile casus yazılım yüklediklerini söyleyen kişilere itibar etmeyin çünkü bu mümkün değildir. O kişilerin temel amacı dolandırıcılıktır. Telefon takip yazılımı son derece basit bir şekilde kurulabilir ve kullanılmaya da hemen başlanabilir.

Casus Yazılım Neler Yapabilir?

Telefon takip programı olarak da bilinen casus yazılımların yapabildikleri çok fazladır. İnsanlar, uzaktan bu kadar işlem yapılabilmesine başlangıçta şaşırsa da bir süre sonra kendi gözleri ile bunu görünce inanmaktadır. Casus yazılımlar tarafından yapılabilen işlemlerden bazıları şu şekildedir:

Sesli Görüşme: Bu yazılımlar yapılan bütün sesli görüşmeleri dinleme ve kaydetme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek sayesinde insanlar takip ettikleri telefonu kullanan kişilerin bütün görüşmelerini kayıt altına alabilir.

Sosyal Medya: Telefonların en önemli uygulamaları arasında yer alan Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalara casus yazılım sayesinde giriş yapılabilir. Hatta bu uygulamaların şifreleri dahi öğrenilebilir.

Yazışmalar: SMS takibi yapılabilmektedir.

Mobil Uygulamalar: Telefonda yüklü olan bütün uygulamalara erişim mümkündür ve bu sayede bu uygulamalar aracılığıyla yapılan görüntülü, sesli ve yazılı görüşmeler takip edilebilmektedir.

Casus Yazılım Güvenli Mi?

Casus yazılımların güvenli olanları, lisanslı bir şekilde satılandır. Kurumsal firmalardan alınacak olan lisanslı yazılımlar, gönül rahatlığı ile kullanılabilir.