Ortam Dinleme

Ortam Dinleme
Ortam Dinleme

Teknolojinin insanlara sunmuş olduğu en önemli hediyelerden birisi, hiç şüphesiz ki akıllı telefonlardır. İnsanlar artık bir yerlere giderken bu telefonları yanlarına almadan kendilerini eksik hissetmektedir. Sürekli insanların yanında olan telefonlar aracılığıyla ortam dinleme işlemi yapılabilir. İçerisine casus yazılım yüklenen telefonlar, bir panel yardımı ile uzaktan kontrol edilebilmekte ve bu sayede mikrofonu aktif hale getirilerek etraftaki sesleri karşıdaki kişi ya da kişilere aktarmaktadır.

İnsanların telefonda yapmış olduğu görüşmelerin dinlenmesi eskiye göre artık çok daha kolay olsa da telefon dinleme, çok daha geliştirilmiştir. Telefonlar kapalı dahi olsa mikrofonları aktif hale getirilerek ortamlardaki bütün sesler dinlenebilir. Bu yöntem sayesinde insanlar sevdiklerinin gün içinde kimlerle beraber olduğunu çok rahat bir şekilde tespit edebilir.

Ortam Dinleme Neden Yapılır?

Telefon dinleme, ilk başta emniyet güçleri ya da istihbarat servisleri tarafından güvenlik amacıyla yapılan bir işlem gibi algılanmaktadır. Fakat gelişen teknoloji ve akıllı telefonlardaki güvenlik açığı, bu işlemin artık bir casus yazılım sayesinde normal insanlar tarafından da yapılmasını mümkün hale getirmiş durumdadır. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus var. Casus telefon yöntemi, yani yazılım yükleyerek yapılan dinleme, sadece telefonuna erişilebilecek kişilere karşı uygulanır.

Telefon takip programları kullanılarak yapılan ortam dinleme, tamamen güvenli sebebiyle yapılmaktadır. Ebeveynler çocuklarının nerede olduğunu, insanlar eşlerinin kendilerini aldatıp aldatmadığını, patronlar çalışanlarının mesai saatlerinde neler yaptığını anlamak için ortam dinlemesi yapabilmektedir. Bu sebeplerin tamamı iyi niyetli olup kesinlikle kötülük amacı taşımamaktadır.

Ortam Dinleme Nasıl Yapılır?

Telefon takip yazılımı sayesinde yapılabilen ortam dinleme işlemi, son derece basit bir şekilde yapılabilir. Bunun için dinleme yapılacak olan telefona casus yazılım yüklenmesi gerekmektedir. Bu yazılım yüklendikten sonra telefonun kontrolü tamamen ele geçirilmekte ve bu kontrol uzakta bir panel yardımıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla da panel yardımı ile telefonun mikrofonu aktif hale getirilmekte ve ortam dinlemesi yapılmaktadır. Hatta dinleme esnasında istenmesi halinde bu seslerin kaydı da yapılabilir. Söz konusu kayıtlar daha sonra dinlenebilir ya da farklı bir şekilde kullanılabilir.